کتاب طریق وصال برگرفته از کتاب «المراقبات» تازه‌ترین اثر استاد مرتضی آقاتهرانی ،منتشر شد

من سمع رجلا ینادی یاللمسلمین فلم یجبه فلیس بمسلم

مجلس ششم دوباره‌ای نمی‌خواهیم

آقاتهرانی عضو ناظر مجلس در شورای فرهنگ عمومی شد

پیام تسلیت درپی رحلت آیت الله حائری شیرازی (ره)

خاطره | اقیانوس آرامش

محبت فاطمه زهرا (س) و دعا برای شیعیانش

اعمال ماه مبارک رجب

غریب دنیا

حوزه انقلابی یعنی درک حقایق یک جامعه

نقش خانواده در سعادت انسان

ایجاد محیط سالم؛ هدف ازدواج

عشق‌ورزی به فرزندان

مهر و محبت به ‌امام زمان عليه‌السلام

چه طور توجیه کردن مانع کارهای بد میشود ؟

مؤدب به حدود الهی باشیم!

غفلت استعداد لقا را از انسان میگیرد

استاد آقاتهرانی: پیاده‌روی اربعین؛ ثمره خون شهیدان

عالم محضر خداست

انابه در اعمال و رفتار

مراسم عزاداری پنج شب آخر ماه صفر با سخنرانی استاد مرتضی آقاتهرانی

aghatehrani.ir
aghatehrani.ir

شرح حدیث
  • ارسال برای چاپ
  • ۱۳۹۵/۰۵/۲۸ | ۱۷:۹
  • کد :۱۱۲۴۹
 کسی که سیر توحیدی داشته باشد همه چیزش خالص می شود
توحید خالص چیز آسانی نیست

کسی که سیر توحیدی داشته باشد همه چیزش خالص می شود

کسی که سیر توحیدی داشته باشد همه چیزش خالص می شود

کسی که سیر توحیدی داشته باشد همه چیزش خالص می شود


و کیف الهو عنک و انت مراقبی: چگونه من نسبت به تو غافل بشوم در حالی که تو مراقب منی؟ وقتی خداوند متعال مراقب من است و می سازد مرا آن گونه که می خواهد چگونه ممکن است او را از یاد ببرم؟

الهی بذیل کرمک اعلقت یدی: ای خدای من به عنایت کرم تو دست انداخته متصل شده ام.

و لنیل عطایاک بسطت املی: و برای رسیدن و نائل شدن به برکات و عطایای تو آرزوهایم را بسط داده ام.

فاخلصنی بخالصة توحیدک: پس مرا به مقام توحیدت خالص کن. ای خدای تعالی خالص کن مرا به خلوصی که در مقام توحید تو حاصل می شود. یعنی کسی که سیر توحیدی داشته باشد همه چیزش خالص می شود فقط برای او.

شاید فکر کنیم که ما موحدیم ولی اگر فکر کنیم می بینیم که مشرکیم در واقع. ببینید در کارها چقدر خالص هستید. ادعا می کنیم ولی این طور نیست.

خلص الشی در باره زنبور عسل بکار می رود که عسلی که تولید می کند و با موم مخلوط است وقتی این عسل مخلوط با موم را در اثر کمی حرارت از صافی عبور می دهند و عسل کاملا جدای از موم می شود را می گویند خلص یعنی از موم پاک شد و جدا شد. البته درصد خلوص بسته به میزان حرارت و ریزی و درشتی سوراخهای صافی است.

روایتی است که یکی از اصحاب به جناب معاذ بن جبل گفت که یک روایتی پیامبر برای شما گفتند که شما بیش از تلاوت قرآن نگاهش می کنی. این روایت را برای ما بخوان. جناب معاذ گفت که هم رکاب پیامبر اکرم بودم ایشان به آسمان نگاه کردند و متوجه نکته ای در آسمان شدند که آن این بود که خدای تعالی هفت ملک خلق کرد و بعد هر یک از این ملکها را قرار دارد بوّاب (دربان) برای هر یک از آسمانها. بعد حضرت یکی یکی نام می برد که آن دو ملکی که نامه عمل شما را تهیه می کنند و خوب و بدتان را یادداشت می کنند صبح و شب وقتی اعمال را جمع می کنند و در طبقی از نور بالا می برند. وقتی می رسد به آسمان اول (تا از آسمان اول نگذرد به آسمان دوم نمی رسد) ملک آسمان اول نگاه می کند ببیند چیزی از غیبت در آن است یا نه اگر بود آن نامه عمل را به صورت صاحبش می کوبد و همین طور بالا می رود تا هفت آسمان ،دربان آخرین آسمان نگاه می کند ببیند که آیا حب دنیا در آن است یا نه.

من وقتی نگاه کردم دیدم در آسمان هفتم ما نباید هیچی داشته باشیم چون هر یک از اینها صافی هایی دارند که وقتی بگذارند معلوم می شود که اعمال ما هیچ یک خالص نیست و چیزی آخرش نمی ماند. خداوند کمکمان کند که فقط برای او فقط برای او کار کنیم. ما غافلیم خیلی هم غافلیم.

توحید خالص چیز آسانی نیست. اولا فهمیدن معنای توحید که چه هست. گاهی می بینیم آدمهای اهل مطالعه هم گاهی غلط معنا می کنند و بعد سوء استفاده از آن می شود و ایجاد انحراف می کند بنابر این باید به اینها توجه داشت.

توحید یعنی یکی بودن خداوند تعالی و یکی دانستن او و همین که می گوییم خدا یکی است. توحید مراتبی دارد که اگر مراتب توحید را انسان در خود ایجاد کند، موحد خواهد شد موحدی خالص. حالا دانستن این مطلب گاه از نظر  علمی است اگر از جهت علمی این موضوع حل شود آن وقت در عمل کردن خود را موحد قرار دهد آن عملیاتی کردنش بحث دیگری است که تازه سختی کار از اینجا شروع می شود که برخی از نظر اعتقادی مشکل دارند و مشرکند و برخی وقتی اعتقاداتشان درست می شود نمی توانند خود را در عمل خالص قرار دهد .


منبع : مناجات الراجین
  • ارسال برای چاپ
در این رابطه بخوانید...
دیدگاه و نظر
برای ارسال نظرات از فرم پایین استفاده کنید.
مسئولیت نوشته ها به عهده نویسندگان آنهاست و نمایش آنها به معنی تایید نظرات آنها نیست.
فرستنده :
پست الکترونیک :
نظر :
aghatehrani.ir
کد امنیتی :
aghatehrani.ir
aghatehrani.ir گفت و شنود با استاد
پرسش :
پاسخ :

از چندی قبل، طرح آشتی ملی توسط کسانی که خود در فتنه 88 دستی داشته و یا دست‌کم از ساکتین آن واقعه بوده‌اند در فضای حقیقی و یا مجازی مطرح و در آن باب سخن گفته و ابراز نظر کرده‌اند که «بیایید با ملت آشتی کنیم!» و اگر کسی حرف آن‌ها را به هر دلیل نقد و یا رد کرده بود و یا اما و اگری بر آن داشت، فوراً به او برچسب دل‌واپس و افراطی و... زدند تا بتوانند حرف خود را بزنند و البته از خویش راضی باشند.

 

اگر به روزهای نه چندان دور گذشته بازگردیم، می‌بینیم همین آقایانِ ناراضی که خود، گاه بر اریکه قدرت تکیه داشته و یا رئیس‌جمهور و یا نخست‌وزیر و یا رئیس مجلس بوده‌اند و اکنون اکثریت‌شان در حصر خانگی‌اند، مردم را به خیابان‌کشی می‌خواندند و به جای حسن استفاده از قانون و قانون‌مداری، از شرح صدر و بزرگواری نظام و رهبری به سوءاستفاده روی آورده بودند و کار را خراب کردند و قهر کرده بودند. عجب هوای نفسشان با وسوسه‌های بیگانگان، از بیرون تحریک و حمایت می‌شد، تا در آخر باورشان آمده بود که نظام را تغییر خواهند داد و فرار به جلو را که شیوه آن‌ها است شروع کردند.

 

آری، حرکت‌های قهرآمیزشان بی‌رحمانه بروز کرده بود. به همه توهین می‌کردند، کتک می‌زدند، آتش می‌زدند، مغازه‌ها را مصادره می‌کردند، و حدود نه ماه هر روز و شب امنیت و آرامش شهر را بر هم زده بودند تا این‌که دوران فتنه به ایام حسینی برخورد کرد. این‌ها که عظمت حسین سلام‌الله‌علیه را باور نداشتند، به پرچمی از عزای آقا توهین کردند. درست است که روزی خیمه‌اش را به آتش کشیدند، ولی آن روز این مردم نبودند که به ناگاه غیرتشان به جوش آید و نه دی بر پا کنند. ولی نه دی همه از جای برخاستند.

 

قهرشان با ملت چند ماهی بیشتر نشد و شب‌نامه‌ها و بیانیه‌های تحریک‌آمیز تهران را به اغتشاش کشیده بود. به‌راستی در این فتنه همه امتحان دادند. اما چند سؤال برایم مانده: آیا این چند نفر ملت‌اند؟! آیا ملت با آن‌ها قهر است یا این‌ها با ملت؟! آیا به‌راستی در کشور دو ملتِ قهر و آشتی داریم؟! چگونه است کسانی که خود خراب کرده و خود قهر کرده‌اند، اینک خود آشتی‌کنان راه می‌اندازند؟!

 

نه عزیز! کشور و ملت ما صاحب دارِد و هرگز دل‌بسته و وابسته به بیگانه نبوده و نیست. این سروصداهای برخاسته از خارج هم چندان مهم نبوده و نیست. در روز ۲۲ بهمن ملت نشان دادند که همه باهم بوده و هستیم. آیا می‌دانید که دو مسلمانی که بیش از سه روز قهر کنند مسلمان نیستند؟ البته آن چند نفر ناراضی هم خود باید سر عقل آمده و خود را بیش از این خراب نکنند و فرافکنی نکنند و خطای خویش را به ملت نسبت ندهند.

پرسش :
پاسخ :
aghatehrani.ir aghatehrani.ir aghatehrani.ir aghatehrani.ir aghatehrani.ir aghatehrani.ir aghatehrani.ir aghatehrani.ir
aghatehrani.ir برنامه بعدی
aghatehrani.ir aghatehrani.ir